KRÁSNE JAPONSKÉ AZALKY

AzalkyJaponská azalka je názov, ktorý zahŕňa pomerne širokú škálu rododendronovitých rastlín . Tieto kroviny dosahujú malú veľkosť a rastú veľmi pomaly. Po 10 rokoch dosiahnu maximum 100 cm. Tento výsledok je avšak stále skvelý, pretože väčšina z nich je trpasličieho vzrastu, tieto druhy vyrastajú len do výšky 30 cm. Japonská azalka, v závislosti od odrody, má kvety v bielej, ružovej, červenej alebo fialovej.

Významným prínosom medzi azalkami je odroda ´Bush´ a jej zaujímavé kvety.

Dekoračné sú nie len kvety azaliek, ale aj ich listy. Aj na jeseň, keď sú listy na stromoch a ostatných kríkoch už odfarbené, azalky ešte potešia svojimi stálo zelenými lístkami.

Stanovisko:

Japonská azalka je skvelá pre pestovanie v malých záhradách. Vynikne krásne aj na balkóne. Japonská azalka vysadená v kvetináčoch je veľmi praktická rastlina. Je dostatočne mrazuvzdorná a pomerne nenáročná na pestovanie. Japonská azalka má rada kyslé a priepustné substráty a rastie skvele v tieni aj v polotieni. Vyzerá dobre aj medzi ostatnými rastlinami. Kvôli krásnemu vzhľadu je potrebné pred výsadbou vykoreniť pôdu a prihnojiť kompostom alebo hnojom a okysliť rašelinou. Vysádza sa v priebehu jari a jesene. Po výsadbe azaliek je tiež potrebné postarať sa o hnojivo. Azalky je potrebné hnojiť hnojivami bohatými na fosfor a draslík, a predovšetkým kyslé hnojivá, ktoré stimulujú azalky k rozkvetu.


Zimovanie:

Japonská azalka je rastlina dostatočne mrazuvzdorná, ale nie úplne mrazuvzdorná. Azalky je potrebné pred zimou zakryť agrotextíliou alebo suchým lístim. Zima neznamená, že rastliny nepolievame. Bez vody, azalka bude chátrať.


Rez:

Najlepšie je ponechať asi 0,5 cm stonky dva týždne po kvitnutí kvetu a zvyšok odrezať. Vďaka tomu sa rastlina regeneruje a ďalší kvitnutie bude prinajmenšom rovnako krásne.


Rozmnožovanie:

Azalky sa rozmnožujú pomocou odrezkov. Odrezky zbierame v júni alebo júli, s dĺžkou 5 cm. Odstránime takmer všetky listy z neho, pár ponecháme na samom vrchole. Pre lepšie zakorenenie môžeme použiť špeciálne zakoreňovacie prípravky. Takto pripravené odrezky môžu ísť do pripravenej zeme.

 

Škodcovia a choroby:

Japonské azalky môžu byť napadnuté rôznymi škodcami, najmä voškami.

Blueberry - zmena farby, ktorá pripomína mozaiku na vonkajšej strane listu, je známkou toho, že azalka bola napadnutá hmyzom musí byť okamžite postriekaná špeciálnym prípravkom. Ak si chcete byť istí, že azalka trpí týmto druhom choroby,  pozrite sa na zem pod a okolo azalky a uvidíte bielych motýľov alebo zelenožlté larvy.  Azalka sa musí postriekať dvakrát. Prvýkrát okamžite a druhý po dvoch týždňoch.

Piersing - jeho invázia je znázornená hrdzavými odfarbeniami a malým hmyzom na spodnej strane listu. V tomto prípade musíme tiež použiť špeciálne prostriedky.

Jahodová modrina – znakom tejto choroby je značné poškodenie listov, a to akoby odhryznuté konce.  Avšak nie všetko je viditeľné na pohľad. Tiež zničí korene a spôsobí, že rastlina zomrie.

 

Azalka a jej najzaujímavejšie odrody:

Japonská azalka "Babuschka" - charakteristická hustým zhlukom ružových kvetov a tmavozelených listov.

Japonská azalka "Eisprinzessin" - má plné, biele kvety, vo vnútri s krémovou kresbou.

Japonská azalka " Ledikanense" - najviac odolná voči mrazu, má zaujímavé kvety vo fialovej farbe.

Japonská azalka "Maruschka" - má malé, ale početné kvety v červenej farbe.

Japonská azalka "Kermesina" - jedna z najkrajších azaliek , má krásne, početné ružové kvety.

Japonská azalka "Kermesina Rose" - má malé, ale početné ružové kvety s rubínovými pásikmi na lístkoch.