V máji roku 2018 sme prvý krát otvorili v našom záhradnom centre veľmi žiadaný a obľúbený samozber chutných domácich jahôd.

Budovanie poľa a príprava na sadenie avšak začala už oveľa skôr. V lete roku 2017 sme vyčistili lúku, vysekali vŕby, liesky a iné kríky, vytrhali korene, skultivovali pôdu tak, aby bola pripravená na ďalšie úpravy.  

Na jeseň roku 2017 boli urobené riadky s pásmi z tkanej textílie, do ktorej boli ručne vyrezané diery pripravené na výsadbu sadeničiek jahôd.

V októbri roku 2017 sme zasadili prvých 12 000 sadeničiek skorých, stredne skorých a neskorých odrôd jahôd tej najvyššej kvality.Jahôdky skvele prečkali zimu a na jar bohato zakvitli. Po veľmi teplom začiatku jari boli rýchlo pripravené zarodiť. Už prvá úroda bola plná chutných, sladkých, voňavých a šťavnatých plodov bez zbytočných postrekov a chemikálií.
Práve vďaka domácemu pestovaniu pred očami našich zákazníkov a vysokej kvalite ovocia si jahôdky prišli nazbierať ľudia z rôznych kútov Slovenska a svojim záujmom nás taktiež prekvapili zberači z Českej republiky či Poľska :-)U nás nájdete tieto odrody jahôd:


HONEOYE  – Skorá odroda vyšľachtená v USA (niektoré pramene uvádzajú aj Kanadu) krížením odrôd Vibrand a Holiday. Plody sú kužeľovitého tvaru, veľkosť plodov je stredná, sú tuhšie a preto sa dajú všestranne použiť. Dužina je stredne červená s dutinkou. Chuť je sladkastá. 


POLKA -  Jahoda Polka je pôvodom z Holandska. Odroda je veľmi úrodná a stredne neskorá. Plody sú veľké a tmavočervenej farby. Chuť je príjemná, sladkokyslá. Jahoda Polka je najvhodnejšia na výrobu džemov a lekvárov.


PANDORA najneskoršia odroda vyšľachtená v Škótsku s veľkými, guľatými a lahodnými plodmi. Dužina je pevná, trvanlivosť plodov je dlhá a výrazne predlžuje zber jahôd. Plody sú stredne veľké a guľaté. Sladké so šťavnatou a osviežujúcou dužinou. Jahôdky Pandora sú ideálne na varenie sladkých pokrmov.


KENT – priemerne veľké ovocie v tvare širokého kužeľu tmavočervenej farby. Ovocie je šťavnaté, chutné, pevné a dobré na transport. Tento druh jahody vydáva veľmi veľa ovocia, ktoré je určené na priamu konzumáciu, ale aj na zaváranie či mrazenie. Samozber 2019

Sme radi že aj tento rok navštívilo samozber veľa milovníkov jahôd. Napriek mrazom sme všetky jahôdky uchránil a tie sa nám odmenili bohatou úrodou .